Građanski odgoj i obrazovanje

GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE (GOO)

Kroz Građanski odgoj i obrazovanje učenici sustavno uče o tome što je vlast, koja je uloga vlasti, koja su prava i odgovornosti građana u demokraciji, na koji ih način i pod kojim uvjetima mogu koristiti. Kroz takvo učenje potrebno je osposobiti učenika za aktivnog i odgovornog građanina koji sudjeluje u razvoju demokratske građanske kulture ili etosa svoje škole, mjesta, države, Europe i svijeta, odnosno, za nositelja vlasti jer je ustavna demokracija takav model vlasti u kojoj su građani politički subjekti, a to znači – nositelji vlasti.

Temeljni dokument po kojem se treba ravnati pri planiranju nastave GOO-a jest Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj.

Koordinatori za nastavu GOO-a u našoj školi su:

• za razrednu nastavu: Ankica Ostojić, učiteljica mentorica
  • za predmetnu nastavu: Željko Predojević, profesor povijesti i hrvatskoga jezika

Priloženi dokumenti primjeri su na koji način izvoditi nastavu GOO. Primjeri su realizirani u našoj školi, no donosimo i nekoliko vanjskih primjera i uputa kako se pripremati za izvedbeni proces nastave građanskoga odgoja i obrzaovanja,