Projekt "Spone Belje-Baranja-Muzej"

Projekt je realiziran u suradnji Muzeja Slavonije i Osnovne škole Popovac u sklopu 19. muzejske edukativne akcije Muzejskog društva, sekcije za muzejsku pedagogiju, pod nazivom (BEZ) VEZE. Cilj je ovoga projekta bio prikazati što je Belje baranjskim naseljima oko njega. Učenici 7. i 8. razreda Osnovne škole Popovac su za nastanak ove izložbe marljivo prikupljali svjedočanstva, relikvije, memorabilije, fotografije i druge predmete koje njihovi roditelji, rodbina, susjedi i sumještani i dalje čuvaju u svojim regalima kao podsjetnik na svima i dalje intimno važno „zlatno doba“ naših naselja iz vremena kada je Belje cvjetalo, a time i njihovi životi. Prikupljene izvore smo u sladu s temama podijelili u deset tematskih cjelina koje smatramo okosnicama života ovih naselja.

*Katalog izložbe možete preuzeti na dnu stranice.

Organizatori projekta: Muzej Slavonije i OŠ Popovac

Voditelji projekta: Željko Predojević (OŠ Popovac) i Denis Detling (Muzej Slavonije)

Sudionici projekta: učenici 7. i 8. razreda OŠ Popovac (Kneževčani: Anna Sabol, Matija Strugar, Ivona Farkaš, Melani Uglik, Ivana Čalić, Ivana Antunović i Karlo Iljazi. Popovačani: Magdalena Bajus, Ivana Mikec, Milica Roksandić, Vedrana Arlavi, Sarah Ferkov i Damjan Ban i Branjinka Ivana Copak) te kustosi Muzeja Slavonije.

Cilj istraživačkog učeničkog projekta:

- istraživanje učenika o utjecaju poljoprivredno-industrijskog kombinata Belje na svakodnevni život ljudi u Baranji s fokusom na sela Popovac, Kneževo, Branjina

- prikupljanje građe (usmena svjedočanstva, fotografije, svakodnevni predmeti...) koja se referira na utjecaj poljoprivredno-industrijskog kombinata Belje na svakodnevni život ljudi u Baranji s fokusom na sela Popovac, Kneževo, Branjina

- priprema putujuće izložbe koja bi se otvorila u Muzeju Slavonije, a koja bi se nadovezala na planiranu izložbu "Belje" s mogućnošću gostovanja po školama u Baranji.

Realizacija projekta:

- planiran rad na projektu (istraživanje i prikupljanje građe) je veljača – travanj 2014. godine

- priprema izložbe na osnovu istraživačkog rada učenika je travanj – svibanj 2014.

- otvorenje izložbe na Međunarodni dan muzeja – 18. svibnja 2014. u Muzeju Slavonije

Faze projekta:

1. pripremna i motivirajuća faza

- posjet učenika Muzeju Slavonije

- radionica u Muzeju Slavonije "Što znamo a što ne znamo o Belju, životu u Baranji, Muzeju Slavonije?"

- definiranje ciljeva projekta – Što Belje danas nama predstavlja, što je Belje predstavljalo našim roditeljima, bakama i djedovima?

- evaluacija 1. faze

2. istraživački rad učenika

- upoznavanje učenika o prošlosti njihova sela, preko nastavnika, literature

- upoznavanje učenika s metodama prikupljanja građe