Šumska povijest našega kraja
Kneževački perivoj - spomenik parkovne arhitekture
Autor: ADRIJANA KALČIĆ, 29. 9. 2011.

Više se baranjskih naselja može pohvaliti dvorcem, no malo kojem i perivojem uz dvorac koji je stariji od dvijesta godina i koji je proglašen spomenikom parkovne arhitekture zbog samog oblika, ali i zbog raznolikih vrsta drveća koja su u njemu očuvana.

Sadnja drveća i brojnih vrsta voćnjaka započela je 1814. godine, a započeo ju je nadupravitelj Belja Antun plem. Wittma. Četiri godine kasnije zasađene su aleje drvećem iz vlastelinskog rasadnika. Glavna aleja u osi dvorca, kao i ostale na nju okomite, daju perivoju klasicistička obilježja. Unutar pravokutnih polja, određenih alejama i stazama, stvoreni su krajobrazni parkovni prizori. Perivoj je 1976. godine zaštićen na površini od 7 hektara kao prirodna baština u kategoriji „spomenik parkovne arhitekture“. Na dijelovima perivoja izgrađena je i današnja škola sa školskim igralištima. Nekadašnji perivoj danas nosi naziv park Marije Kristine, po kćeri Marije Terezije, vlasnice beljskog vlastelinstva od 1780. do 1798. godine.

Posjetite fotogaleriju.