
Šestero učenika Osnovne škole Popovac – Deborah Hranić, Ela Kovač, Lana Rudnički, Matej Knez, Toni Koprivec i Luka Šumiga – boravilo je u Slovačkoj od 12. do 18. svibnja 2025. u okviru Erasmus+ projekta “What’s STRONG With You”, kojeg sufinancira Europska unija. U njihovoj pratnji bili su učitelji Goran Podunavac i Željko Predojević te učiteljica Lidija Štimac.
Domaćin mobilnosti bila je Základná škola s materskou školou Kozárovce, gdje su učenici aktivno sudjelovali na nastavnim satima različitih predmeta s naglaskom na razvoj socijalnih i interkulturalnih kompetencija, kritičkog mišljenja i medijske pismenosti. Također su sudjelovali u raznim psihološkim radionicama usmjerenima na učenje tehnika mindfulnessa, kao i u brojnim izvannastavnim aktivnostima.
Škola kao prostor susreta: znanje, igra i stvaranje
Raznolike školske aktivnosti uključivale su prezentacije, radionice, dramske prikaze, digitalne zadatke, problemsku nastavu (tasked based learning) i sportske igre s velikim naglaskom na dobrobit učenika u školi.
Posebno se istaknula predstava engleske verzije Andersenove bajke “Ružno pače” te “matematička šetnja” – inovativna aktivnost na otvorenom u kojoj su učenici, u mješovitim timovima, rješavali zadatke kombinirajući pokret, tehnologiju i znanje.
Kultura, identitet i povijest: živa učionica
Kultura nije ostala samo unutar školskih zidova – učenici su posjetili Tekovski muzej u Levicama, Bansku Štiavnicu, Nitru i dvorac u Topoľčiankama, gdje su upoznali bogatu povijest, arhitekturu, legende i znamenitosti slovačke regije u kojoj škola djeluje. Aktivnosti na izletima učenicima su pružila živu sliku kulturne baštine zemlje domaćina i dodatno produbila razumijevanje povijesnog konteksta, identiteta i vrijednosti zajednice. Uspoređujući sličnosti i različitosti hrvatske i slovačke baštine, učenici su razvijali osjećaj europskog identiteta i međukulturnog razumijevanja.
Održivi razvoj i ekologija
Ekološke i održive teme zauzele su važno mjesto u programu mobilnosti.
Tijekom izleta u Arboretum Tesárske Mlyňany – jedan od najpoznatijih botaničkih vrtova u Slovačkoj – učenici su, okruženi stablima iz cijeloga svijeta, doživjeli prirodu na jedinstven način.
Boravak u ovom mirnom, zelenom okruženju pružio im je priliku za opuštanje, ali i za učenje kroz osjetila – promatrajući raznolikost biljnih vrsta, učeći o važnosti očuvanja bioraznolikosti i doživljavajući prirodu kao učionicu bez zidova.
Zanimljive aktivnosti su se održavale i u školskom vrtu i dvorištu, gdje su učenici u mješovitim timovima istraživali vrste drveća, fotografirali i snimali videozapise, te kao simbol prijateljstva zajednički zasadili maslinu – drvo prijateljstva.
Robotika u školi
Učenici su sudjelovali u radionici robotike u kojoj su programirali robote kako bi se kretali između stanica s kviz pitanjima iz sadržaja koje su obrađivali tijekom tjedna. Tom aktivnošču objedinjeni su kritičko mišljenje, digitalne vještine i timski rad, istovremeno pružajući zabavu i osjećaj postignuća.
Well-being i slobodno vrijeme
Briga o dobrobiti učenika bila je važan element ove mobilnosti.
Kroz radionice kuhanja, vježbe opuštanja u dvorani, popodnevna druženja i večernji izlet na Ranč u Bobiho, učenici su uživali, gradili međuljudske odnose i razvijali emocionalne kompetencije. Glazba, smijeh, igre i zajednički trenutci stvorili su okruženje u kojem su se svi osjećali prihvaćeno i povezano.
Obitelji kao srce mobilnosti
Neprocjenjiv doprinos mobilnosti dale su slovačke obitelji koje su ugostile hrvatske učenike – Ela Báťová, Filip Belan, Tibor Skačan, Ester Švolíková, Kristína Švolíková i Michael Tošál. Boravak u obiteljima omogućio je učenicima svakodnevnu komunikaciju na stranom jeziku, izravan uvid u način života i običaje svojih domaćina te stvaranje novih prijateljstava, čime su dodatno ojačane međukulturne veze i vrijednosti međusobnog poštovanja.
I na kraju…
Učenici su se vratili svojim domovima bogatiji novim znanjima i vještinama, kao i novim prijateljstvima i osjećajem povezanosti s Europom.
„Ova Erasmus+ mobilnost ostavila je snažan dojam na učenike i djelatnike Osnovne škole Popovac. U srcima svih sudionika ostat će trajna uspomena na to posebno iskustvo. Zauvijek ćemo pamtiti naše slovačke domaćine – njihovu gostoljubivost, toplinu, predanost i uloženi trud. Sudjelovanje u Erasmus projektima zaista otvara horizonte, obogaćuje svakodnevicu i podučava najvažnijim ljudskim vrijednostima – ljubavi, dobroti i prijateljstvu,” istaknula je učiteljica Lidija Štimac.
“Bilo mi je jako lijepo, jedno predivno iskustvo. Naučila sam jako puno toga, i usavršila engleski jezik. Preporučujem svima, jer je to jedna preuzbudljiva avantura,” dodala je učenica 8. razreda Deborah Hranić.
Neizmjerno hvala ravnateljici Ivani Švolíkovoj, koordinatorici Natáliji Lepiešovoj te svim ostalim djelatnicima i učenicima škole Základná škola s materskou školou Kozárovce, koji su se potrudili da učenicima ovo bude predivno nezaboravno iskustvo.
Više fotografija pogledajte OVDJE!