U povodu obilježavanja Dana sjećanja na Holokaust, učenici osmih razreda na satima povijesti i hrvatskoga jezika istraživali su tragične sudbine žrtava iz naše regije. Fokus bio je na osobama iz Baranje, a posebice na naselja općine Popovac u kojima djeluje naša škola, čija su imena i sudbine zabilježene u povijesnim dokumentima i na stranicama Yad Vashema.
Učenici su istraživajući bazu podataka Yad Vashema, memorijalnog centra posvećenog žrtvama Holokausta, otkrili imena ljudi iz naših sela koji su tijekom Drugog svjetskog rata odvedeni u logore. Prikupljeni podaci iskorišteni su za izradu panoa koji je postavljen u školskom holu. Pano je osmišljen kao simbolična bodljikava žica, na kojoj su ispisana imena žrtava prema mjestima u kojima su živjeli. Time smo željeli ukazati na stradanja i nepravdu te pozvati na čuvanje sjećanja kako se slične tragedije nikada ne bi ponovile.
Poseban doprinos projektu dala je teta Ljilja Dujković, školska čistačica, koja je podijelila priču o svome djedu, Vinku Ivičinu, žrtvi Holokausta. Ispričala nam je svjedočanstvo preneseno od njezine majke, čime je istraživanje dobilo osobnu i emotivnu dimenziju.
Nadovezujući se na prošlogodišnje istraživanje o Otti Berger, poznatoj Bauhaus dizajnerici koja je također stradala u Holokaustu, učenici su dodatno istražili imena žrtava iz njezina sela, Zmajevca.
Pano je rezultat učeničkog istraživačkog rada i snažna poruka učenika: sjećanje na žrtve Holokausta od iznimne je važnosti za razumijevanje povijesti, uvažavanje ljudskih prava i jačanje svijesti o toleranciji.
Učitelji Željko Predojević i Silvija Švelinger